Jak kontakt Wnuków z Dziadkami wpływa na ich samopoczucie?
Jak kontakt Wnuków z Dziadkami wpływa na ich samopoczucie?

“Jak kontakt Wnuków z Dziadkami wpływa na ich samopoczucie?”

Między Seniorami a młodzieżą jest wiele różnic wynikających z innych pokoleń. Jest jednak też wiele podobieństw, na które warto zwrócić uwagę. Seniorzy, tak samo jak młodzież, są ciekawi świata, lubią stawiać sobie wyzwania i uczyć się nowych rzeczy, mają bardzo różnorodne zainteresowania. Twoje relacje z Babcią/Dziadkiem mogą opierać się na wzajemnej wymianie wiedzy, doświadczeń i poszerzyć perspektywę obu stronom. 

Prawdopodobnie nie wyobrażasz sobie życia bez kontaktu ze swoimi bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi ze szkoły. Wiesz, jak ciężko było przetrwać, kiedy z powodu pandemii wszyscy byliśmy na jakiś czas odcięci od spotkań towarzyskich. Ludzie potrzebują siebie nawzajem, daje im to siłę psychiczną i motywację do działań. Kontakt z innymi ludźmi jest tak samo ważny w przypadku Seniorów. To osoby, które zazwyczaj nie pracują już zawodowo. Ważne, by zadbały o to, aby utrzymywać relacje z bliskimi. 

Kontakt z Dziadkami jest też bardzo dobry dla wnuków. O tym, jaką rolę w utrzymaniu kondycji psychicznej młodych odgrywają ich Dziadkowie mówi bardzo ciekawie Agnieszką Stąpor, psycholog kliniczny szkolno – przedszkolny: 

- Bliskie relacje między dziadkami i wnukami są swego rodzaju buforami, amortyzującymi negatywne dla psychiki dziecka skutki niektórych wydarzeń życiowych,  w tym izolacji spowodowanej pandemią. Zatem nie tylko leki z domowej apteki mogą wesprzeć wnuki w trudnych chwilach. Ważniejsze lekarstwo kryje się w miłości dziadków do wnuków. Udowodniono również (badania Sary Moorman, at Boston Colllege), że dzieci mające regularny kontakt z dziadkami mają mniejsze skłonności do depresji. Dotyczy to również seniorów, zatem to obopólna korzyść. Seniorzy z racji swojego doświadczenia życiowego mogą być naszymi doradcami w codziennych kłopotach. Potrafią cierpliwie słuchać co jest bardzo ważne, gdyż młodzi ludzie potrzebują być wysłuchani i mieć poczucie, że są ważni. Sami wiemy, że rodzice pełniący kilka ról nie zawsze mają czas na pełne skupienie i wysłuchanie. Osoby w jesieni życia mogą też pomóc przy odrabianiu lekcji (oczywiście tylko w takim wymiarze w jakim będą czuły się spełnione – nic na siłę). Osoby wcześnie urodzone mają w sobie wiele cierpliwości oraz spokoju. Dlatego warto zachęcać seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu swoich bliskich na miarę swoich potrzeb i możliwości. Będzie to działanie korzystne dla wszystkich, młodzi zyskają czyjąś uwagę, a starsi poczują, że są komuś potrzebni. I co najważniejsze- nikt nie będzie samotny! 

Źródło: https://opolskisenior.pl/2021/04/27/jak-izolacja-dzieci-i-mlodziezy-wplywa-na-ich-zdrowie-psychiczne-jaka-role-pelnia-osoby-starsze-podczas-izolacji-swoich-wnukow/

Dzieci i młodzież są wyjątkową grupą, która w szczególny sposób wpływa kondycję fizyczną Seniorów. Energia młodego pokolenia jest wyzwaniem, ale i motywacją dla starszych osób. Niejedna/-y Babcia/Dziadek na nowo uczy się jazdy na rowerze czy gry w piłkę, gdy jej/jego wnuki chcą się razem bawić. Wspólne aktywności zbliżają do siebie, powodują wyrzut endorfin, co przekłada się na lepsze samopoczucie. Wymagające wnuki mogą w krótkim czasie poprawić kondycję fizyczną Dziadków! Wg zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia wystarczy ok. pół godziny aktywności fizycznej dziennie, aby poprawić wydolność serca, płuc i kondycję kości. Dla Seniorów, którzy dopiero zaczynają pracować nad swoją kondycją zaleca się aktywności proste, nieobciążające mięśni (np. spacery), a dla tych już zaawansowanych różne dyscypliny sportu angażujące całe ciało (np. aerobik, tenis). Jeśli osoby starsze nie mogą wykonywać zalecanych ilości aktywności fizycznej ze względu na swój stan zdrowia, powinny być na tyle aktywne fizycznie, na ile pozwalają im na to ich możliwości i warunki. Ważne, żeby ograniczać czas spędzany w pozycji siedzącej do minimum. Cały raport z zaleceniami dot. aktywności fizycznej Seniorów i nie tylko jest dostępny na stronie WHO: https://www.who.int/publications/i/item/9789240015128 

Seniorzy i młodzież w ramach spotkań mogą uczyć siebie nawzajem tego, w czym czują się pewni. Bez problemu ogarniasz smartfona, poruszanie się po Internecie, platformy VOD? Pokaż je Babci/Dziadkowi! Wytłumacz na czym polegają nowinki technologiczne Twojego życia codziennego. Jeśli macie ochotę, zorganizuj mały kurs obsługi wybranego narzędzia XXI wieku. Uczenie nowych rzeczy bardzo dobrze wpływa na mózg człowieka. Pobudza koncentrację, pamięć, daje poczucie radzenia sobie lepiej w nowych okolicznościach. Babcia/Dziadek z pewnością chętnie odwdzięczy Ci się porcją wiedzy w innym temacie.

Jeśli brakuje Ci pomysłów na to, jak przybliżyć Babci/Dziadkowi temat nowych technologii, mogą w tym pomóc materiały przygotowane w ramach kampanii Seniorze - spotkajmy się w sieci, której celem jest zwiększenie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa Seniora w internecie i promowanie postawy wspierania swoich rodziców oraz Dziadków w poruszaniu się po cyfrowym świecie. 

https://www.gov.pl/web/seniorze-spotkajmy-sie-w-sieci

Niezależnie od tego, jaką wspólną aktywność podejmiesz z Babcią/Dziadkiem, ważne jest, żebyś naprawdę się w to zaangażował/a. Tak wartościowo spędzony czas będzie  ogromną korzyścią dla Ciebie i dla Twoich bliskich. A w rodzinie największa siła! 


Artykuł w wersji do druku

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl