Ciekawostki ze świata Seniorów
Ciekawostki ze świata Seniorów

“Seniorzy na świecie - ciekawostki” 


Wiesz, w którym kraju jest najwięcej Seniorów w porównaniu do młodszych mieszkańców? W Monako! Tam ponad co trzeci mieszkaniec ma co najmniej 65 lat. Może to wynikać z tego, że Monako jest bardzo luksusowym państwem, do którego przeprowadza się wielu bogaczy w czasie swojej emerytury, ale też z faktu, że życie w spokojnym i pięknym Monako służy długowieczności. Seniorzy w ramach atrakcji mają do dyspozycji słynne kasyno i operę w Monte Carlo, muzea, galerie, a nawet tor wyścigowy F1. Żyć nie umierać!

Są jednak na świecie też takie miejsca, w których próżno szukać luksusu, nawet trudno mówić o wysoko rozwiniętej cywilizacji, a żyją tam Seniorzy i to wyjątkowo długo. U podnóża Himalajów, na terenie Pakistanu, mieszka lud Hunza, którego członkowie dożywają nawet 145 lat! Naukowcy zbadali, że ma na to wpływ przede wszystkim zdrowy tryb życia - mało stresu, dużo spokoju, aktywności fizycznej i dobre jedzenie. Hunzu nie jedzą białego pieczywa, ponieważ uważają, że jest ono po prostu niesmaczne. Wypiekają chleby pełnoziarniste. Ograniczają do minimum spożycie mięsa. Jedzą za to bardzo dużo warzyw i nabiału, a do gotowania używają sporo ziół. Brzmi jak przepis na zdrowe i długie życie, prawda?

Kolejna ciekawostka z życia Seniorów pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie kilkanaście lat temu grupa emerytów założyła klub trumienny. Członkowie tego klubu spotykają się raz na tydzień, aby rozmawiać o śmierci, oswajając w ten sposób temat umierania. Organizują też bardzo nietypową aktywność - dekorowanie własnych trumien. Do klubu należy sporo mężczyzn, a część z nich ma umiejętności stolarskie, więc są w stanie zbudować trumny całkowicie od zera. Następnie Panie, członkinie klubu trumien, dekorują je na różne sposoby: malują kolorowymi farbami, ozdabiają kwiatowymi wzorami i brokatem. Oprócz tego wszyscy uczestnicy dużo czasu spędzają na rozmowach, wspólnym piciu kawy i herbaty, spożywaniu posiłków. Idea klubu trumien stała się na tyle popularna, że podobne inicjatywy są organizowane w innych krajach: Irlandii, Wielkiej Brytanii i USA.  

Czy jest górny limit wiekowy dla maratończyka? Jest sporo dowodów na to, że absolutnie nie ma! Pierwszy z nich to historia greckiego biegacza Dimitriona Yordanidisa, który w 1976 roku ukończył ponad 42 kilometrowy bieg mając 96 lat. Trafił tym samym do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy człowiek na świecie, który przebiegł maraton. Równie nietypowe osiągnięcie ma na koncie Brytyjczyk sir Ranulph Fiennes, który w wieku 69 lat w siedem dni przebiegł siedem maratonów na siedmiu kontynentach. Najszybszym maratończykiem Seniorem jest obecnie Fauja Singh, który w 2003 roku ukończył Toronto Maraton w 5 godzin i 40 minut, mając 92 lata. Wśród Seniorek na wyróżnienie zasługuje Jenny Wood-Allen, 90-latka, która przeszła całą trasę maratonu w 11 godzin i 34 minuty. W Polsce również mamy niesamowitych biegaczy w podeszłym wieku. Najbardziej znany jest Jerzy Kuszakiewicz, który życiowy rekord w maratonie pobił w wieku 72 lat. Przebiegł go w 3 godziny i 38 minut. Wszystkie historie Seniorów biegaczy udowadniają, że nigdy nie jest za późno na realizowanie swojej prawdziwej pasji. 

A jak już jesteśmy w temacie pasji, to nie można pominąć historii dwóch Babć - Shirley z USA i Hamako z Japonii. Ta pierwsza ma 84 lata i od 15 lat interesuje się grami komputerowymi, od 2011 roku prowadzi swój kanał na YouTube: ShirleyCurryTheOlderGamer, na którym ma już ponad milion fanów. Jest tym samym posiadaczką rekordu Guinessa dla najstarszej profesjonalnej streamerki. Jej ulubioną grą jest The Elder Scrolls: Skyrim. Zamiłowanie Shirley do tej gry zostało docenione przez jej twórców na tyle, że w kolejnej części pojawi się jej cyfrowy odpowiednik.

Druga Babcia, Hamako Mori jest gamerką od 40 lat. Od kilku lat prowadzi własny kanał na YouTube: Gamer Grandma, na którym umieszcza swoje rozgrywki z popularnych gier typu GTA 5, Days Gone czy Skyrim, komentując je na bieżąco po japońsku. Dziennie spędza na graniu około 3-4 godziny. Jej zdaniem, grając w gry, można się uchronić przed demencją. Dla obserwujących wniosek z jej popularności może być taki, że niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania i możliwości, zawsze można znaleźć zajęcie, które daje motywację do rozwoju i radość z każdego dnia. Artykuł w wersji do druku 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl